Radzimy jak dostać dotację na fotowoltaikę taniej - ogród i dom

panele słoneczne dofinansowanie

Rodzaje źródeł odnawialnej energii

Od jakiegoś czasu coraz częściej się mówi o uzyskiwaniu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Pod pojęciem odnawialnych źródeł energii kryje się nic innego, jak źródła energii z surowców, których wykorzy

Radzimy jak dostać dotację na fotowoltaikę taniej - ogród i dom panele słoneczne dofinansowanie
stywanie nie prowadzi do ich deficytu, ponieważ ich zasób się uzupełnia w krótkim czasie. Do odnawialnych źródeł energii zalicza się promieniowanie słoneczne, wiatr, wodę, biomasę oraz biogaz. Ponadto do źródeł odnawialnej energii można także zaliczyć energię jądrową w tak zwanym zamkniętym cyklu paliwowym. Współcześnie zapotrzebowanie na energię jest bardzo duże, dlatego coraz częściej korzysta się z odnawialnych źródeł energii. Jednym z najbardziej powszechnych sposobów wykorzystywania energii z odnawialnych źródeł jest używanie paneli fotowoltaicznych. Panele fotowoltaiczne korzystają z promieniowania słonecznego, które w skutek zjawiska fotowoltaicznego jest zamieniane w energię elektryczną. Istnieje też wiele innych sposobów na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.


Definicja promieniowania słonecznego

Każda żyjąca istota na tej planecie miała do czynienia z tak zwanym promieniowaniem słonecznym, które dociera do Ziemi. Czym jednak dokładnie jest promieniowanie słoneczne i jak może być ono wykorzystane? Promieniowanie słoneczne jest po prostu strumieniem fal elektromagnetycznych oraz cząstek elementarnych, które docierają ze Słońca do powierzchni Ziemi. Natężenie promieniowania słonecznego, które dociera do górnej części atmosfery ziemskiej, jest określane jako stała słoneczna. Samo natężenie promieniowania zmienia się nieco w zależności od pory roku, a to ze względu na różnice w odległości Ziemi od Słońca. Nadmierna ekspozycja na działanie promieniowania słonecznego może być niebezpieczna dla zdrowia, zwłaszcza dla skóry. Mimo to można wykorzystać promieniowanie słoneczne w pożyteczny dla człowieka sposób dzięki zjawisku fotowoltaicznemu. Promieniowanie słoneczne może być przekształcone w energię elektryczną za pomocą specjalnych paneli fotowoltaicznych. Energia słoneczna jest jednym z odnawialnych źródeł energii.


Jak działają panele fotowoltaiczne

Zadaniem paneli fotowoltaicznych jest zamiana energii słonecznej w energię elektryczną za pomocą pewnego zjawiska, które jest zwane zjawiskiem fotowoltaicznym. Jaka jest jednak zasada działania tego zjawiska i zamiany jednej energii w drugą? Sam efekt fotowoltaiczny został zaobserwowany w 1839 roku przez francuskiego fizyka. Definicja zjawiska fotowoltaicznego, dzięki któremu możliwe jest konstruowanie paneli fotowoltaicznych, brzmi następująco - jest to zjawisko fizyczne polegające na powstaniu elektromotorycznej w ciele stałym pod wpływem promieniowania świetlnego. Zjawisko fotowoltaiczne zostało później wykorzystanie w ogniwach fotowoltaicznych, z których składają się panele. Ogniwa są zbudowane ze specjalnych półprzewodników tworzących złącze, na które pada światło słoneczne. Wewnątrz półprzewodnika powstaje pole elektryczne, które przesuwa różne nośniki w różne strony. Przez rozdzielenie nośników ładunku w złączu powstaje zewnętrzne napięcie elektryczne. Dzięki zjawisku fotowoltaicznemu możliwe jest powstawanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego.